पत्रकारले बाउलाई पनि तपाईं भन्दैन : प्रधानमन्त्री

   
त्रिवेणी अनलाइन
२८ आश्विन २०७६, मंगलवार १६:४३ मा
[Sassy_Social_Share total_shares="ON"]

२८ असोज काठमाडौं । तपाईलाई अहिलेको समाज राम्रो लाग्छ कि उहिलेको ? यस विषयमा समाजशास्त्रीवीच मतान्तर रहँदै आएको छ । कतिपय समाजशास्त्रीहरु पहिलेकै समाज ठीक थियो, अहिले बिग्रियो भन्ने गर्छन् । प्रगतिशील समाजशास्त्रीहरु चाहिँ पहिलेको सामन्ती समाजभन्दा आधुनिक समाज सभ्य रहेको तर्क गर्छन् ।

नेपालको सन्दर्भमा पनि पहिलेकै समाज राम्रो र सभ्य थियो भन्नेहरु प्रशस्त छन् । उहिलेको हिन्दु समाज वा वेद र पुराणहरुमा उल्लेख भएको काल्पनिक समाजलाई अहिलेको समाजभन्दा सभ्य बताउनेहरु नेपालमा पनि प्रशस्त छन् । यस्तो परम्परावादी सोचाइ राख्नेहरुले बहुदलभन्दा पञ्चायत राम्रो, गणतन्त्रभन्दा राजतन्त्र राम्रो र वर्तमान खुल्ला समाजभन्दा विगतको पितृसत्तात्मक सामन्ती समाजलाई नै अनुशासित र सभ्य ठान्ने गर्छन् ।

परम्परावादीहरुले महिलाले छोटा लुगा लगाएको, स्वतन्त्रतापूर्व हिँडेको, परिवारमा बाबुको पितृसत्ता तोडिएको वा सबै जातजातिले समान व्यहार गरेको रुचाउँदैनन् र पुरानै नैतिक मूल्य, मर्यादा एवं अनुशासनको रट लगाउने गर्दछन् । वर्तमान समाज मर्यादाहीन बनेको उनीहरुको गुनासो हुने गर्छ ।

प्रधानमन्त्री ओलीलाई पनि उहिलेकै प्यारो

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई पनि अहिलेको समाजमा सभ्यता भत्किएको अनुभूत भएको रहेछ । उनलाई पुरानो हिन्दु सभ्यता नै अहिलेको आधुनिक सभ्यताभन्दा राम्रो लागेको रहेछ भन्ने कुरा मंगलबार राजधानीमा आयोजित एक साहित्यिक कार्यक्रममा उनले प्रकट गरे ।

मंगलबार नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान कमलादीमा ‘दोस्रो चीन र दक्षिण एशिया साहित्य सम्मलेन’ आयोजना गरिएको थियो । यो साहित्यिक कार्यक्रममा प्रमुख अतिथिका तर्फबाट प्रधानमन्त्री ओलीले साहित्यिक प्रवचन दिएका थिए । त्यस क्रममा उनले चीन, नेपाल र दक्षिण एशिया सभ्यताको केन्द्र रहेको बताए ।

‘मैले भन्ने ग¥या छु ठूलाठूला समृद्ध देशका मान्छेहरु हातमा ढुंगा बोकेर शिकारको खोजीमा हिँड्दै गरेका बेला हाम्रा साहित्यकारहरु वेदको रचना गर्दै हुन्थे । हाम्रा साहित्यकारहरु नाटकको रचना गर्दै हुन्थे । हाम्रा साहित्यकारहरु उपनिषदको रचना गर्दै हुन्थे ।’ प्रधानमन्त्री ओलीले भने, ‘हामी दुनियाँलाई उत्पादनको नयाँ तरिका बताइराख्या हुन्थ्यौं । हामी व्यापार सिकाइराख्या हुन्थ्यौं । हामी सिल्क रोडको निर्माण गरिराख्या हुन्थ्यौं । हामाी बाजाहरु बजाइराख्या हुन्थ्यौं । गाइराख्या, नाचिराख्या हुन्थ्यौं ।

साहित्य र कलाका विषयमा बोल्दै प्रधानमन्त्री ओलीले भने, ‘हामी आफैंले हाम्रा गौरवपूर्ण कुराहरुलाई बिर्सियौं भने अरुलाई के सिकाउँछौं ? हामी आफैं अरुका पछाडि लहैलहैमा कुद्दै जान्छौं, कुद्दै जान्छौं, जब भत्किइसक्यो सबै… । नराम्रा कुराहरु नअपनाऔं । नराम्रा छोड्दै जानुपर्छ । तर, नराम्रा भन्दा राम्रा कुराहरु हामीसँग धेरै छन् ।’

सभ्यताका पर्खाल बाङबुङ भत्कायौं

कम्युनिष्ट प्रधानमन्त्री ओलीले वेद र उपनिषदकालीन समाजको प्रशंशा गरिसकेपछि अहिलेको समाजको निन्दा गरे । उनले भने, ‘अहिले हामीले नेपाली समाज हे¥यौं भने, सामाजिक सञ्जाल हेर्‍यौं भने, सभ्यताका पर्खालहरु बाङबुङ भत्काइएको छ । शिष्टता, मर्यादा, केही पनि छैन ।’

पत्रपत्रिकामा राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री आदिको समाचार आउँदा ‘तपाई’ ‘भन्नुभयो’ इत्यादि शब्दहरुको प्रयोग नभएकोतर्फ संकेत गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले भने, ‘पत्रकारले बाउलाई पनि तपाई भन्दैन । तिमीभन्दा माथि उठ्दैन ।’

प्रधानमन्त्री ओलीले अगाडि भने, ‘अंग्रेजीको यु लोभ लागेर, अर्काको एउटा यु भन्ने शब्द लोभ लागेर बालाई तपाई भन्दा गाह्रो लाग्यो । किनभने पैसावाला, डलरवाला, युरोवालाहरु युले काम चलाउँछन् । किन काम नचलाउने ? सभ्यता त त्यो रहेछ भन्ने भ्रम परेको छ ।’

प्रधानमन्त्री ओलीले थपे, ‘सानालाई तिमी भन्ने, ठूलालाई तपाई भन्ने स्वाभाविक हो । भाषा समाजको संस्कृतिको एउटा आफ्नो प्रचलन हुन्छ, आफ्नो मर्यादा हुन्छ ।’

अहिलेको समाजमा सभ्यता भत्किएको र उपनिषदकालीन समाज सभ्य रहेको तर्क गरेका प्रधानमन्त्री ओलीले देशमा राजनीतिक परिवर्तन भए पनि पुरानो धङधङी अझै गइ नसकेको बताए ।

प्रधानमन्त्रीले भने ‘हाम्रोजस्तो देशमा परिवर्तन भयो, थिति नबस्दाका धङधङीहरु छँदैछन् । हामी हिजोकै आदत, अथवा हिजोका आदत र परिवर्तित सन्दर्भमा छुटहरुलाई बेठीक ढंगले बुझ्ने प्रवृत्ति पनि छँदैछ । आलोचनात्मक चेत प्रमुख भएको अवस्था हाम्रो देशमा पनि छ । किनभने, यसले अबको बाटो के हो भनेर जसरी समग्रतालाई समाउनुपर्ने, त्यो समाउन सकिराखेको छैन ।’

Online Khabar

तपाइँको प्रतिक्रिया

हाम्रो टीम


प्रबन्धक
उत्तर कुमार साहु
सम्पादक
गणेश चन्द

हाम्रो सामाजिक संजाल


हाम्रो बारेमा


  शारदा नगरपालिका १ श्रीनगर सल्यान

 9868285255 , 9845578104, 9810803688

 onlinetribeni@gmail.com

 info@tribenionline.com

Copyright © २०१९ - २०२१ TribeniOnline.com | सर्वाधिकार सुरक्षित
Developed By : WebBisu